möjligen efter modell av Vasili Stasov (1769-1848), arkitekt i S:t Petersburg.

Mahognyfaner och pyramidmahognyfaner. Skurna dekor, armlänen med stiliserade sk. marskalkens kommandostavar, fleuroner och akantusblad. Ryggens kröndekor i form av skuren snäcka. Fast stoppad klädsel, plymåer.
Sitthöjd 44 cm, sitsens djup 59 cm.
Längd 333 cm, totaldjup 88 cm, totalhöjd 127 cm.

Senare klädsel. Enstaka smärre fanerskador, torrsprickor. Senare stödben i mitten, förstärkningar och skruvar.

Proveniens

Haiko Gård, Borgå, Finland.

Jämför med möblemanget av Vasili Stasov på s. 101 i boken "Presidentin Linna", red. Rauno Endén, SKS, Helsingfors 2017.

Klubbat pris
1 550
17 717
1 633
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (13 bud)
29 nov 2023 16:17
1 550 EUR
29 nov 2023 16:17
1 500 EUR
28 nov 2023 14:15
1 450 EUR
24 nov 2023 20:45
1 400 EUR
22 nov 2023 10:55
1 150 EUR
22 nov 2023 10:55
1 100 EUR
21 nov 2023 10:21
920 EUR
18 nov 2023 22:20
900 EUR
18 nov 2023 22:20
900 EUR
18 nov 2023 4:57
870 EUR
18 nov 2023 4:57
850 EUR
17 nov 2023 20:36
800 EUR
17 nov 2023 19:27
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492