Eero Järnefelt

(Finland, 1863-1937)
Eero Järnefelt
(Finland, 1863-1937)

Eero Järnefelt, Porträtt av Karl Petter Engström.

Sign.1893. Olja på duk 68,5x46,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage.

Proveniens

Prof. Otto Engström; Fru Hilda Holmberg; Direktör Erik Lilius, Helsingfors; i arv inom familjen.

"Realismen", Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, 23.2.-25.3.1962, nr.141.
"Eero Järnefelt", Konstcentret Retretti, Punkaharju, 25.5.-21.9.1986.
"Egna Klassiker", Pyrri Konstcenter, Nyslott,
11.6.-7.8.1988.

Ludvig Wennervirta, "Eero Järnefelt och hans tid 1863-1937", Otava, Helsingfors 1950, s.175,176,178. Avbildad på s.177.

Klubbat pris
3 350
38 123
3 556
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Budhistorik (28 bud)
29 nov 2023 18:29
3 350 EUR
29 nov 2023 18:29
3 250 EUR
29 nov 2023 18:29
3 200 EUR
29 nov 2023 18:28
3 100 EUR
29 nov 2023 18:28
3 000 EUR
29 nov 2023 18:27
2 900 EUR
29 nov 2023 18:27
2 800 EUR
29 nov 2023 18:27
2 600 EUR
29 nov 2023 18:27
2 500 EUR
29 nov 2023 18:26
2 400 EUR
29 nov 2023 18:26
2 300 EUR
29 nov 2023 18:25
2 100 EUR
29 nov 2023 18:25
2 000 EUR
29 nov 2023 18:24
1 750 EUR
29 nov 2023 18:24
1 700 EUR
29 nov 2023 18:24
1 550 EUR
29 nov 2023 18:24
1 500 EUR
29 nov 2023 18:24
1 250 EUR
29 nov 2023 18:24
1 200 EUR
29 nov 2023 18:24
860 EUR
29 nov 2023 18:24
840 EUR
29 nov 2023 18:22
820 EUR
29 nov 2023 18:22
800 EUR
29 nov 2023 18:10
750 EUR
29 nov 2023 15:15
680 EUR
28 nov 2023 12:42
640 EUR
28 nov 2023 5:28
620 EUR
18 nov 2023 10:10
600 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377