Golvur, Christopher Hörner (verksam i Uppsala 1722-60), svensk senbarock, 1700-talets mitt.

Marinblått, målat fodral med kinesiserande förgylld dekor. Märkt urtavla, i mässing och vitmetall, med romerska och arabiska siffror, senare kröndekor av ett par i empirekläder. Urhuset flankterat av kolonetter. Pendel, två lod, nyckel och vev medföljer. Höjd 216,5 cm, bredd 46 cm, djup 25 cm. Nyckel finns.

Dekorretuscher. Torrsprickor. Senare dekordel ovanför urtavlan.

Klubbat pris
1 760
20 187
1 842
Utropspris
1 300 - 1 700 EUR
Budhistorik (8 bud)
29 nov 2023 16:42
1 760 EUR
29 nov 2023 16:42
1 710 EUR
29 nov 2023 16:42
1 650 EUR
29 nov 2023 16:42
1 600 EUR
25 nov 2023 9:35
800 EUR
23 nov 2023 16:16
600 EUR
18 nov 2023 8:47
500 EUR
17 nov 2023 10:46
100 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård