Oskar Pihl, Lucia halsband/kors, silver och citrin, Tillander, Helsingfors 1951.
Hängets mått 60 x 38 mm.
Kedjans längd 47 cm.
Korsets mått 53 x 38 mm.
Total vikt 22,1 g.
Korset i förgyllt silver kan bäras som skillt smycke.
Obetydligt ytslitage.
Given till Finlands Lucia 1951, därefter i arv till nuvarande ägare.