Kandelabrar, ett par, Charles X, Frankrike kring 1820.

Brännförgylld mässing. För fyra ljus var. Balusterformat skaft, på glob stående bevingad amorin bärande kopplade ljusarmar. Höjd 57,5 resp. 58,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. En olik manschett, en ljushållare lös. Vingar med senare skruvar, lagningar. Stearinrester.

Proveniens

i släkten

Klubbat pris
1 300
14 911
1 360
Utropspris
1 600 - 1 900 EUR
Budhistorik (2 bud)
18 nov 2023 17:11
1 300 EUR
17 nov 2023 10:43
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492