Helsinki Winter Sale F397

Bukowskis presenterar Helsinki Winter Sale – Finlands främsta auktion för konst, smycken och antikviteter. Auktionens höjdpunkt är Helene Schjerfbecks mästerverk "Flicka i sandgrop" som är den enda senare tolkningen av två verk med detta motiv från 1910-talet. Denna tolkning av ”Flicka i sandgrop” är modernt avskalad och till sin stämning lugnare. Målningens balanserade och samtidigt mångfacetterade stämning är än en gång ett bevis på Helene Schjerfbecks virtuositet och gör den till något helt annat än en traditionell barnbild.

Onlineauktion 17–29 november
Visning Mastgatan 4–6, Helsingfors. Öppet måndag – tisdag 13–17, onsdag 13–18, torsdag – fredag 13–17

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 300 000 EUR (3 miljoner SEK) kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

Läs mer om "Flicka i sandgrop" av Helene Schjerfbeck >

131 föremål
Santeri Salokivi, Damsällskap i det fria.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 700 EUR
Soffa, Nordeuropa, 1810-30-tal.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
Spegel, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Susanne Gottberg, "Object".
Susanne Gottberg, "Object".
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Thorsten Waenerberg, Höststämning i Kaisaniemiparken.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
2 800 - 3 800 EUR
Toni R. Toivonen,  "Isolated Calf (12). The Impossible".
Klubbat pris
10 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
Tove Jansson, "Ateljén".
Tove Jansson, "Ateljén".
Klubbat pris
21 200 EUR
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
Tove Jansson, "Nature morte mot havet".
Klubbat pris
61 600 EUR
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
Tove Jansson, "Släckning av skogsbrand".
Klubbat pris
126 002 EUR
Utropspris
35 000 - 45 000 EUR
Unto Koistinen, "Munk".
Unto Koistinen, "Munk".
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Veikko Marttinen, "Pojke med fiol".
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Veikko Myller, Sittande Kvinna.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Veikko Myller, Sittande Man.
Veikko Myller, Sittande Man.
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
1 700 - 2 200 EUR
Venny Soldan-Brofeldt, "Nya båten tjäras".
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Venny Soldan-Brofeldt, "Ryssjan vittjas".
Klubbat pris
27 000 EUR
Utropspris
40 000 - 60 000 EUR
Victor Westerholm, "Vintervy från Karis".
Klubbat pris
4 700 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Victor Westerholm, Huset vid stranden.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Vitrinskåp, 1800-talets mitt, möjligen Baltikum.
Klubbat pris
790 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
Väinö Blomstedt, Vinterkväll.
Väinö Blomstedt, Vinterkväll.
Klubbat pris
6 250 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Wäinö Aaltonen,  "Min Mor".
Wäinö Aaltonen, "Min Mor".
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
Wäinö Aaltonen, Helene Schjerfbeck.
Klubbat pris
7 400 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
Yrjö Edelmann, Utan titel.
Yrjö Edelmann, Utan titel.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR