Ola Billgren - en liten samling F405

Ola Billgren (1940-2001) var en svensk konstnär som tidigt formulerade och resonerade kring sambandet mellan konst som språk och verkligheten. Han har beskrivits som både teoretiker och sensualist och i sina verk lyckades han fånga både det historiska och samtida i en och samma bild. Billgrens konst utmärks av både dubbelhet och mångtydighet, både i uttryck och innehåll. Den drömlika närvaron är omisskännlig, från hans fotorealistiska verk på 1960-talet till de senare romantiska inslagen i hans konstnärskap.

Billgren föddes i Köpenhamn 1940 och kom att bli en av Skandinaviens mest betydande konstnärer i sin generation. Båda föräldrarna var konstnärer och gav honom tidigt konstnärlig skolning. Vid sidan av måleriet arbetade han med grafik, film, fotografi och scenografi samt skrev även regelbundet konstkritik i tidskrifter och dagstidningar. Genom sitt liv spelade han en avgörande roll i att höja nivån av samtalen kring konst i Sverige.

Hans fotorealistiska bilder från 1960-talet blev banbrytande, med vardagliga motiv som utmärkte sig genom deras speciella ljus och ömhet. Under 1980-talet följde han två tydliga riktningar: en inom måleriet och en inom fotografin. Inom måleriet utforskade han romantiska naturabstraktioner, vilket representerade en återgång till modernismens fokus på kolorism.

Denna lilla temaauktion omfattar akvareller, teckningar, fotografier, litografier och en oljemålning av Ola Billgren, huvudsakligen från 1970-talet. Samlingen inkluderar många personliga porträtt av hans nära vän, Sven Henrysson. Några av litografierna är osignerade, men alla kommer från samma samling.

Ola Billgren är representerad på flera museer, inklusive Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Statens Museum for Kunst i Köpenhamn, Museum für Kunst- und Kulturgeschichte i Lübeck och Louisiana Museum of Modern Art i Humlebæk. Hans verk finns även i Lunds universitets samlingar samt i samlingarna på Centre Georges Pompidou i Paris.

36 föremål
Ola Billgren, "Porträtt av Sven Henrysson".
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
180 000 SEK
Ola Billgren, C-print tryckt signatur.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, litografi signerad och daterad 77.
Klubbat pris
1 015 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, teckning signerad och daterad 70.
Klubbat pris
830 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ola Billgren, litografi signerad och daterad 71.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, litografi signerad och daterad 78.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, litografi signerad och daterad 85.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, litografi signerad och daterad 73.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, litografi signerad och daterad 70.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, litografi signerad och daterad 82.
Klubbat pris
1 365 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, litografi signerad daterad och numrerad 81 63/100.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ola Billgren, litografi signerad daterad och numrerad 74 EA.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, litografi signerad daterad 73.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ola Billgren, Sven.
Ola Billgren, Sven.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ola Billgren, porträtt.
Ola Billgren, porträtt.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ola Billgren, solnedgång.
Ola Billgren, solnedgång.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ola Billgren, rumsinteriör med stilleben och figurer.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Ola Billgren,  Cibachrome monterad på aluminium, intyg.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Ola Billgren, litografi signerad och daterad 63.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ola Billgren, Sven.
Ola Billgren, Sven.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ola Billgren, Sven.
Ola Billgren, Sven.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Ola Billgren, fotografier56 st osignerade.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ola Billgren, Sven - försök.
Ola Billgren, Sven - försök.
Klubbat pris
7 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ola Billgren, Majdag Kabusa.
Ola Billgren, Majdag Kabusa.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Ola Billgren, cibacrome motnerat på aluminium, intyg.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Ola Billgren, Skor.
Ola Billgren, Skor.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ola Billgren,  litografi signerad daterad och numrerad 64 15/25.
Klubbat pris
1 312 SEK
Utropspris
2 500 SEK