W. Eugene Smith

(USA, 1918-1978)
W. Eugene Smith
(USA, 1918-1978)

W. Eugene Smith, "The Walk to Paradise Garden", 1946.

Signerad W. Eugene Smith Estate på etikett a tergo. Open edition. Certifikat medföljer. Silvergelatinfotografi, bildyta 34,5 x 28 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Magnum Gallery, London.
Tom Böttiger Collection.

W. Eugene Smith (1918-1978) född i Wichita, Kansas,utvecklade sitt intresse för fotografi redan som fjortonåring och började fotografera för lokala tidningar vid sjutton års ålder. Trots ett fotostipendium till University of Notre Dame valde han att lämna efter ett år för att flytta till New York, där han anslöt sig till Newsweek och frilansade för framstående publikationer som LIFE, Collier's, Harper's Bazaar och The New York Times. Under andra världskriget tjänstgjorde Smith som krigskorrespondent i Stilla havet och blev svårt sårad i Okinawa 1945. Efter en tvåårig återhämtning återvände han till LIFE och skapade flera av sina mest framstående fotoessäer, inklusive "Country Doctor," "Spanish Village," och "A Man of Mercy." År 1955 anslöt han sig till fotobyrån Magnum Photos och påbörjade en omfattande studie av Pittsburgh. För detta arbete tilldelades han Guggenheim Fellowships 1956 och 1957.
Som krigskorrespondent under andra världskriget strävade W. Eugene Smith inte bara efter att dokumentera händelser utan också att avslöja krigets tragedier och väcka betraktarens samvete. W. Eugene Smiths arbete, känt för att innefatta social medvetenhet och empati, kombinerat med innovation, integritet och tekniskt mästerskap, har gjort att hans fotografier blev standarden inom fotojournalism under lång tid. Efter hans död etablerades W. Eugene Smith Memorial Fund för att stödja fotografer som arbetar inom den tradition han skapade. Hans verk finns idag utställda på flera framstående konstmuseer runt om i världen, såsom The Art Institute of Chicago, Los Angeles County Museum of Art och Tel Aviv Museum of Art, bland andra.

Utropspris
12 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57