Ragnhild Haarstad

(Sverige, Född 1935)
Ragnhild Haarstad
(Sverige, Född 1935)

Ragnhild Haarstad, "Alexander Solschenizyn", 1974.

Alexander Solzjenitsyn i frihet i väst. Här i soluppgången
på väg in i Oslofjorden från Danmark, 23/2 1974.
Signerad Ranghild Haarstad och daterad 2022 a tergo. Pigment print. Bildyta 30 x 39,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Kontrast, Stockholm.
Tom Böttiger Collection.

Galleri Kontrast, Stockholm, “Ragnhild Haarstad. Med öga och hjärta – pressbilder från tre decennier”, 29 januari – 13 mars 2022, ett annat exemplar utställt.

Ragnhild Haarstad föddes 1935 i Röros, en egen stad på fjället, sexton mil söder om Trondheim i Norge. Morfadern ägde både ett bokförlag och hade en liten tidning. Och mormor var grafiker. Tidigt väcktes också fotointresset och när familjen flyttade till Sverige gick Ragnhild och hennes far med i en fotoklubb. Hon började ta bilder med sin mors lådkamera, med människors vardagsliv i fokus. Efter att ha varit elev hos den svenske hovfotografen Edvard Welinder tog hon klivet in i yrket. Det var Welinders idé att hon skulle gå en kvällskurs med ”subjektiv fotografi”, ledd av Christer Strömholm och Tor-Ivan Odulf. Det blev avgörande för Ragnhilds yrkesval och hennes syn på fotografi som visuellt språk. Ragnhild Haarstad blev en av våra första kvinnliga pressfotografer och har fotograferat allt från vardagliga händelser till när Sovjet invaderade Tjeckoslovakien 1968 och storheter som Alexander Solzenitjyn, Olof Palme och Zarah Leander. Som kvinnlig pionjär inom yrket har hon dock fått kämpa i motvind. 1971 blev hon utsedd till Årets fotograf och det skulle dröja 50 år innan en kvinna fick den utmärkelsen igen.

Utropspris
4 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57