Rahul Talukder

(Indien, Född 1991)
Rahul Talukder
(Indien, Född 1991)

Rahul Talukder, "Man genom galler, Dhaka", 2011

Signerad Rahul Talukder och datering 20/02/18. Silvergelatinfotografi, bildyta 30,5 x 46 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Tom Böttiger Collection.

Rahul Talukder föddes i Bangladesh 1991 och är en dokumentärfotograf. Det som började som en passion som gatufotograf utvecklades senare till hans yrkesval. År 2011 gick han med i Pathshala för att studera dokumentärfotografi och har sedan dess fokuserat på olika samhälls- och kulturfrågor.
År 2014 belönades han med World Press Photo Award i kategorin Spot News Story för sin berättelse 'Collapse of Rana Plaza'. Han tog även hem priser som Sony World Photography Awards 2015 i kategorin Professional - Conceptual, Magnum Photos 30 Under 30, 4th Lumix Foto Festival - Freelance Award samt PX3 Prix de la Photographie. Rahul tilldelades det prestigefyllda Ian Parry Scholarship 2014, hamnade på andra plats i Alexia Foundation Student Grant 2015 och var finalist i Sony World Photography Awards - Student Focus 2014. Hans verk har publicerats i internationella medier som New York Times, Wall Street Journal, The Guardian och Sunday Times. Han har också haft utställningar på lokal och internationell nivå, inklusive i länder som Storbritannien, USA, Tyskland, Sverige, Ryssland, Indien, Kina, Grekland, Australien och många andra

Utropspris
4 000 SEK

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02