Margaret M. de Lange

(Norge, Född 1963)
Margaret M. de Lange
(Norge, Född 1963)

Margaret M. de Lange, "Surrounded by no one, #23"

Signerad Margaret M. de Lange och numrerad 1/6 på etikett a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 32,5 x 50 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Tom Böttiger Collection.

Fotografiska, Stockholm, "Margaret M. de Lange - Surrounded by no one", 8 december 2012 - 4 mars 2013, ett annat exemplar utställt.

Margaret M. De Lange och Arno Rafael Minkkinen, "Surrounded by No One", 2011, avbildad.

Margaret M. de Lange äe en norskfotograf född 1963, har uppnått internationellt erkännande genom sina konstnärliga verk. Utöver deltagande i grupputställningar världen över, har hennes fotografier presenterats på framstående platser som New York, Bryssel, Paris och Fotografiska i Stockholm, där utställningen "Margaret M. de Lange - Surrounded by No One" ägde rum mellan den 8 december 2012 och 4 mars 2013, där ett annat exemplar av auktionens verk, ”Surrounded by No One,#23” var utställd.I "Surrounded By No One, utforskar de Lange djupt mänskliga teman genom spontana fotografier fångade under tre års tid. Genom att skildra vänner, familj, bekanta och främlingar utan förberedelser eller förutfattade idéer, skapade de Lange en unik samling bilder. Dessa går bortom det yttre och avslöjar djupare känslor om ensamhet, där de avbildade blir en förlängning av fotografens egna reflektioner. Verken ger betraktaren en direkt inblick i livets mörka sidor och skapar en intensiv närvaro av sårbarhet och ärlighet, vilket blir en utforskning av den mänskliga erfarenheten.

Med dessa ord nedan beskriver Margaret M. de Lange hennes bildserie ”Surroundned by No One”.

”Dessa människor blir mina speglar; mitt sätt att visa de delar av mig själv jag försöker dölja. Min osäkerhet, mina drömmar och min längtan. Min glädje och sorg, mina segrar och fall. Min ensamhet.”

Utropspris
8 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57