Kopp, samt fat tre stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Kopp med dekor av växter. Diameter 5,5 cm. Små nagg, ytslitage. Faten med olika dekor i underglasyrblått. Diameter 10-12 cm. Mistor nötning.

Nagg, mistor, slitage.

Proveniens

From a Swedish private collection, the family lived in Japan, 1957-1971, thence by descent.

Utropspris
2 500 SEK