Prints & Multiples Winter Edition F422

Grafik är ett fascinerande hantverk som genom konsthistorien har tilltalat konstsamlare över hela världen. Inte minst är det en möjlighet att förvärva konst av giganterna inom konstvärlden till ett mer humant pris. Bukowskis presenterar härvid verk i Prints and Multiples från internationella som så väl svenska konstnärer som Jim Dine, Lucio Fontana, Marc Chagall, Joan Miro, Olle Baertling, Jesús Rafael Soto och Axel Fridell. Är man intresserad av att köpa konst av god kvalitet är det en bra idé att starta sin samling med just prints och multiplar.

67 föremål
Joan Miró, "Fusées".
Joan Miró, "Fusées".

Utropspris
2 000 EUR
Max Papart, Utan titel.
Max Papart, Utan titel.

Utropspris
7 000 SEK
Joan Miró, "Sumo".
Joan Miró, "Sumo".

Utropspris
30 000 SEK
Ture Sjölander, "ABBA".
Ture Sjölander, "ABBA".

Utropspris
40 000 SEK
Max Papart, Utan titel.
Max Papart, Utan titel.

Utropspris
3 000 SEK
Keith Tyson, "Flight path".
Keith Tyson, "Flight path".

Utropspris
4 000 SEK
Joan Miró, "L'Invention du feu".

Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Hans Hartung, "Gravure 9".
Hans Hartung, "Gravure 9".

Utropspris
800 - 1 000 EUR
Joan Miró, "Betelgeuse".
Joan Miró, "Betelgeuse".

Utropspris
40 000 SEK
Zao Wou-ki, Utan titel.
Zao Wou-ki, Utan titel.

Utropspris
22 000 SEK
Kjartan Slettemark, "Sugen?".
Kjartan Slettemark, "Sugen?".

Utropspris
4 000 SEK
Antoni Tàpies, "Lettre X".
Antoni Tàpies, "Lettre X".

Utropspris
8 000 SEK
Joan Miró, ”Éclats”.
Joan Miró, ”Éclats”.

Utropspris
25 000 SEK
Olle Bærtling, "Rimya".
Olle Bærtling, "Rimya".

Utropspris
60 000 SEK
Olle Bærtling, "Agraki".
Olle Bærtling, "Agraki".

Utropspris
20 000 SEK
Joan Miró, "Lithographie I".
Joan Miró, "Lithographie I".

Utropspris
1 500 EUR