Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, skulptur, "Sovande fågel", signerad Timo Sarpaneva 1996. Notsjö glasbruk.

Klart och färgat glas. Hyttarbetat glas, ångblåsningsmetod, driven. Mått ca 20 x 17 cm. Höjd 10 cm.

Smärre slitage. Märken. Fläckar på insidan.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Litteratur

1996 köpte Timo Sarpaneva verkstadstid på Notsjö glasbruk för att arbeta som freelance konstnär med sina betrodda blåsare, Heikki Punkar och Reijo Salonen. De arbetade på helgerna då fabrikens dagliga produktion var nere.
Sarpaneva använde den ångblåsningsmetod som han hade utvecklat på Iittala glasbruk då han var en ung konstnär.
Glasblåsarna Punkari och Salonen var dock inte bekanta med den ångblåsningsmetoden. Matti Rautanen, en pensionerad mästerblåsare som tidigare hade tillverkat föremål med denna metod, gick med på att handleda projektet.

Sarpaneva arbetade med sitt välbekanta tema "Sleeping Bird" som han redan hade designat variationer för 1957, men han ville ha ett nytt uttryck på konstverken. Han ville ha en rik glasmassa med ett kraftfullt utseende. Resultatet blev en serie glasskulpturer med djupa färger och magisk optik som skapar en ädelstenliknande lyster.

Marjatta Sarpaneva.

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 700
E
U
R
42 439
S
E
K
3 872
USD
Utropspris
2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (29 bud)
4
A
10 dec 2023 20:17
3 700 EUR
2
10 dec 2023 20:17
3 700 EUR
4
10 dec 2023 20:16
3 600 EUR
2
A
10 dec 2023 20:15
3 500 EUR
4
10 dec 2023 20:15
3 500 EUR
2
10 dec 2023 20:14
3 300 EUR
4
A
10 dec 2023 20:14
3 200 EUR
4
10 dec 2023 20:14
3 100 EUR
2
A
10 dec 2023 20:14
3 000 EUR
2
A
10 dec 2023 20:13
2 900 EUR
4
10 dec 2023 20:13
2 800 EUR
2
10 dec 2023 20:12
2 700 EUR
4
10 dec 2023 20:12
2 600 EUR
2
A
10 dec 2023 20:12
2 500 EUR
4
10 dec 2023 20:12
2 500 EUR
2
10 dec 2023 20:11
2 200 EUR
4
10 dec 2023 20:11
2 100 EUR
2
A
10 dec 2023 20:10
2 000 EUR
4
10 dec 2023 20:10
1 950 EUR
2
10 dec 2023 19:29
1 851 EUR
5
A
10 dec 2023 19:29
1 801 EUR
5
10 dec 2023 19:21
1 650 EUR
2
A
10 dec 2023 19:21
1 600 EUR
2
8 dec 2023 18:19
1 550 EUR
4
8 dec 2023 14:14
1 500 EUR
2
3 dec 2023 21:50
1 100 EUR
3
3 dec 2023 19:51
1 000 EUR
2
1 dec 2023 21:52
600 EUR
1
1 dec 2023 16:23
400 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice