Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, konstglas signerad Timo Sarpaneva 1998, Pino Signoretto - Murano.

Klart och färgat glas. Hyttarbetat glas, ångblåsningsmetod, driven. Mått 30 x 32 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

I början av 1990-talet arbetade Timo Sarpaneva på Veninis glasfabrik på ön Murano i Venedig, som var känd som centrum för alla glasfabriker. Under en längre tid hade han letat efter en skicklig mästare som han kunde arbeta med som en fri konstnär utan de begränsningar som en industridesigner har. En dag när Timo åt middag med Laura Santillana, dotter till Paolo Venini, lade han märke till ett vackert glasarbete på en byrå och frågade om dess skapare. Laura berättade att det hade tillverkats av en Murano-mästare "med gyllene händer" vid namn Pino Signoretto. Timo kontaktade Pino personligen och deras samarbete inleddes 1996. Timo inspirerades av sin ungdoms design och använde sin gamla ångblåsningsmetod för att skapa en samling färgglada Kajaker, stora Orkidéer, Lansett-variationer och Änglar som representerade en ny designvärld. Timo skapade sina glasfärger genom att lägga lager på lager och testa de tekniska färdigheterna i sin nya verkstad med svåra lösningar. Allt de gjorde tillsammans var en succé.

Marjatta Sarpaneva

Formgivare

Klubbat pris
2 702
30 992
2 828
Utropspris
2 000 EUR
Budhistorik (27 bud)
8
10 dec 2023 20:48
2 702 EUR
9
10 dec 2023 20:48
2 602 EUR
8
10 dec 2023 20:48
2 600 EUR
8
10 dec 2023 20:47
2 502 EUR
9
10 dec 2023 20:47
2 402 EUR
8
10 dec 2023 20:46
2 302 EUR
9
10 dec 2023 20:46
2 202 EUR
8
10 dec 2023 20:45
2 102 EUR
9
10 dec 2023 20:45
2 002 EUR
8
10 dec 2023 20:45
1 951 EUR
9
10 dec 2023 20:45
1 901 EUR
8
10 dec 2023 20:45
1 851 EUR
10 dec 2023 20:45
1 801 EUR
8
10 dec 2023 20:44
1 751 EUR
9
10 dec 2023 20:44
1 701 EUR
8
10 dec 2023 20:44
1 651 EUR
9
10 dec 2023 20:44
1 601 EUR
8
10 dec 2023 20:44
1 551 EUR
10 dec 2023 20:44
1 501 EUR
10 dec 2023 20:34
1 500 EUR
10 dec 2023 19:54
1 200 EUR
10 dec 2023 19:05
1 150 EUR
10 dec 2023 18:13
720 EUR
5 dec 2023 17:11
700 EUR
5 dec 2023 11:36
666 EUR
2 dec 2023 14:01
300 EUR
1 dec 2023 16:22
200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977