Klassiska antikviteter, böcker och varia F431

Upptäck föremål från 1200-talet och framåt i den välfyllda auktionskatalogen, som spänner över en rad olika epoker – från medeltidens Frankrike till renässansens Nürnberg och nyklassicismens Stockholm.

Botanisera bland äldre möbler, förgyllda bronser, glas, silver och fajans från mästare som Sjölin, Åkerblad och Zethelius. Utforska den äldre och klassiska konsten genom verk av Ehrensvärd, Hagborg och Edelfelt, samt ett fascinerande urval träsnitt och etsningar av Dürer, Rembrandt och Zorn.

Auktionen rymmer även ett antal fina äldre böcker. Enastående är en handskriven fransk bönbok på pergament från omkring 1470 med 14 helsidesmålningar (proveniens: Falk Simon). Ett annat toppobjekt är ett album från 1746 med 22 akvareller föreställande ”Svea Rikes Fästningar, Citadeller och Skansar”, som direktören över fortifikationen Gabriel Cronstedt (1670-1757) lät utföra som gåva till tronföljaren Adolf Fredrik. Från familjen Cronstedt kommer även ett märkligt exemplar av Suecia antiqua ett hodierna, ett av ett fåtal kända exemplar med titeln ”Suecia antiqua et moderna”.

Utforska ett rikt kulturarv och låt dig förföras av dess tidlösa skönhet.

204 föremål
Kaffekanna, silver, oidentifierade stämplar, 1826.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bord, Sverige, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kista, barock, 1700-tal.
Kista, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 610 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Bankett, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skåp, 1800-talets början, möjligen Holland.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Pottskåp, omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Matta antik Bidjar, ca 206 x 141 cm.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Gustaf Stafhell d ä, bägare, silver, Stockholm 1732.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Prismaflaska, tenn, daterad 1798.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Engelsk skola, 1800-tal, Krogscen med soldater.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Från Säfstaholmsbiblioteket.
Från Säfstaholmsbiblioteket.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Mosse Stoopendaal, Kråkor i vinterlandskap.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ljuskrona, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Tazza, troligen Italien, sent 1800-tal, Empirestil.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
35 vackra blomsterplanscher.
35 vackra blomsterplanscher.
Klubbat pris
10 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Félix Planquette, Korna vattnas.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Bokskåp, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Soffa, gustaviansk, Lindome, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fredrik I, plåtmynt, 1 daler silvermynt, Avesta 1743.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Skrivbord, 1800-tal.
Skrivbord, 1800-tal.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Antonis van Dyck, "Christ Crowned with thorns".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Handskrift från järnhanteringen.
Klubbat pris
6 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Bruno Liljefors, Rävfamilj.
Bruno Liljefors, Rävfamilj.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Henri-Théodore Fantin-Latour, hans krets, Rheingold.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Matta, antik/semiantik Västpersisk, ca 575 x 315 cm.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Spegel, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Figurin, porslin. Kunglig dansk, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kaffekannor, 3 st, tenn, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Antik Chodor Chuval, ca 180-185 x 48 cm.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Matta, antik Afshar, ca 179 x 138 cm.
Klubbat pris
12 833 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ljuskrona, för tio ljus, 1900-tal, Empirestil.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Konsolbord, Gustavianskt, sent 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
De la Gardiska archivet, med 19 faksimilplanscher.
Klubbat pris
9 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Matta, antik, Senneh, ca 140 x 102.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Soffa, Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Trågsoffa, gustaviansk, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bägare, silver, Erik Lemon, Uppsala, 1767.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Per Ekström, Skymningslandskap.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
Vinkyl, England, omkring år 1800.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Konsolur, Louis XV-stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris
12 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stolar, 4 st, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Grundläggande verk i mineralogi.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bägare, silver, av Niklas Ramberg, Lund 1824.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Flamländsk skola, 16/1700-tal, Flykten till Egypten.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK