Adolf Karl Johannes Brütt

(Tyskland, 1855-1940)
Adolf Karl Johannes Brütt
(Tyskland, 1855-1940)

Adolf Karl Johannes Brütt, skulptur, brons, signerad, gjutarstämpel.

Svärdsdansare. Signerad A. Brütt. Gjutarstämpel Garantirt Echte Bronze. Koncipierad ca 1910. Mörkpatinerad brons, höjd 47 cm (inklusive stensockel 58 cm).

Slitage och strödda skrapmärken, svärden något böjda.

Harold Berman, "Bronzes - Sculptors & Founders 1800-1930", jämför samma komposition avbildad som kat. nr 1635, s. 428. Motivet här kallat "Sword dancer II".

Klubbat pris
13 500
1 186
1 259
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
24 feb 19:25
13 500 SEK
24 feb 19:25
13 000 SEK
24 feb 18:56
12 500 SEK
24 feb 18:56
12 000 SEK
24 feb 18:56
12 000 SEK
24 feb 18:50
10 500 SEK
24 feb 18:50
10 000 SEK
24 feb 17:56
9 000 SEK
24 feb 16:30
7 000 SEK
19 feb 22:32
6 600 SEK
19 feb 17:05
6 400 SEK
19 feb 16:44
6 200 SEK
19 feb 15:30
6 000 SEK
17 feb 14:41
5 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93