Gustaf Möllenborg-Féron, kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1856. Nyrokoko.

Med krönt vapensköld. För fyra ljus vardera, samt avtagbar överdel för användning som ljusstake. Skaft i form av naturalistiskt utformade trädstammar med riklig bladornamentik, blommor och rocailler, svängda ljusarmar med urnformade ljuspipor. Fyrpassformad hög fot med dekor av musselornament. Fot, ljusarm samt manschetter alla med tillverkarens stämpel. Höjd 57 cm. Vikt 1547 resp 1583 g., totalt 3130 g.

Mindre bristning insidan av en ljusarm. Ett blad saknas vid ljusarmarnas fäste, samt på mittljushållaren saknas ett blad.
Smärre slitage och bucklor. Smärre bristningar och dekorbortfall. Mindre skrapmärken.

Graverad med vapensköld tillhörande ätten Berg von Linde.

Klubbat pris
40 000
3 515
3 731
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
24 feb 20:03
40 000 SEK
24 feb 20:02
38 000 SEK
8
24 feb 7:07
36 000 SEK
23 feb 21:53
35 000 SEK
22 feb 22:43
30 000 SEK
22 feb 12:07
28 000 SEK
21 feb 17:55
26 900 SEK
17 feb 21:47
22 000 SEK
17 feb 16:05
12 000 SEK
17 feb 8:57
10 000 SEK
16 feb 21:40
300 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02