Tallrik, Limoges, Jean Miettes art, sent 1500/tidigt 1600-tal, Renässans.

"Juin" ur en serie "Travaux des Mois" representerande de tolv månaderna. Emaljerad koppar bemålad i grisaille med fragmentarisk förgyllning. Bräm med dekor av serafer, kvinnomaskaroner, antikiserande medaljonger och mönsterslingor, spegeln med dekor av zodiaktecken (Kräftan/Cancer) samt figurscen med bönder klippandes får i landskap, frånsidan med porträtt av romerske kejsaren Claudius efter förlaga av Marcantonio Raimondi. Diameter 20,5 cm.

Bräm med flertalet lagningar.
Skador, dekorbortfall, retuscher.

Jämför: Christies London: Important European Furniture and Sculpture, 2008, kat. nr. 52; British Museum, 1913,1220.22.

Klubbat pris
29 000
2 528
2 646
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (42 bud)
24 feb 16:29
29 000 SEK
8
24 feb 16:29
28 000 SEK
24 feb 16:28
27 000 SEK
8
24 feb 16:28
26 000 SEK
24 feb 16:27
25 000 SEK
8
24 feb 16:27
24 000 SEK
24 feb 16:27
22 000 SEK
8
24 feb 16:27
21 000 SEK
24 feb 16:27
19 000 SEK
8
24 feb 16:27
18 500 SEK
24 feb 16:27
16 100 SEK
8
24 feb 16:27
15 600 SEK
24 feb 16:27
12 700 SEK
8
24 feb 16:27
12 200 SEK
24 feb 16:26
8 200 SEK
24 feb 16:26
8 000 SEK
24 feb 16:26
7 700 SEK
24 feb 16:26
7 500 SEK
24 feb 16:25
7 200 SEK
24 feb 16:25
7 000 SEK
24 feb 16:25
6 200 SEK
24 feb 16:25
6 000 SEK
24 feb 16:23
5 600 SEK
24 feb 16:19
5 500 SEK
24 feb 16:19
5 400 SEK
24 feb 16:19
5 200 SEK
24 feb 13:17
5 000 SEK
24 feb 13:17
4 800 SEK
24 feb 13:17
4 800 SEK
24 feb 12:58
4 400 SEK
24 feb 10:40
4 200 SEK
24 feb 10:39
4 000 SEK
24 feb 10:39
3 800 SEK
24 feb 9:10
3 600 SEK
22 feb 22:09
3 400 SEK
22 feb 20:54
3 200 SEK
22 feb 20:54
3 000 SEK
22 feb 19:24
2 600 SEK
22 feb 19:24
2 400 SEK
21 feb 14:40
2 200 SEK
20 feb 17:22
2 000 SEK
19 feb 12:39
300 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71