Johan Georg Henrichsen

(Sverige, 1707-1779)
Johan Georg Henrichsen
(Sverige, 1707-1779)

Johan Georg Henrichsen, miniatyrporträtt av Gustav III.

Gustav III med Serafimerordens band och kraschan samt svärordens kommendörstecken över röd justacorps, utförd efter ett original av Gustaf Lundberg. Polykromt bemålad emalj. Ram i förgyllt silver av J. G. Kihlberg, Nyköping 1894. 4,2 x 5,5 cm.

Flertalet sprickor samt små bortfall.

Jämför en akvarell i Nationalmusei samlingar: NMB 662; en emalj: NMB 2390; samt förlagan av Lundberg: NMGrh 1885

Klubbat pris
4 250
373
396
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (17 bud)
24 feb 16:36
4 250 SEK
24 feb 16:36
4 100 SEK
24 feb 16:35
4 050 SEK
24 feb 16:35
3 850 SEK
24 feb 14:21
3 600 SEK
24 feb 14:21
3 400 SEK
21 feb 19:16
3 100 SEK
21 feb 15:34
3 000 SEK
19 feb 13:33
2 800 SEK
18 feb 22:18
2 600 SEK
18 feb 11:31
2 400 SEK
18 feb 11:31
2 200 SEK
18 feb 9:54
2 000 SEK
18 feb 9:53
1 900 SEK
17 feb 12:13
1 800 SEK
17 feb 10:30
800 SEK
16 feb 16:46
500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71