Terrin med lock och fat, tenn, av Eric Pettersson Krietz, Stockholm 1784, Gustaviansk.

Oval form med hänklar och stiliserad lockknopp. Dekor av pärlstav. Längd 34,5, höjd 18 cm.

Bucklor. Terrin med liten skada vid mynning. Fat med smältskada i ett av undersidans hörn.

Proveniens

Per Parén Collection

Klubbat pris
11 000
959
1 004
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (20 bud)
24 feb 19:03
11 000 SEK
24 feb 19:03
10 500 SEK
24 feb 19:02
9 800 SEK
24 feb 19:01
9 600 SEK
24 feb 18:59
8 000 SEK
24 feb 18:59
7 800 SEK
24 feb 18:26
6 700 SEK
24 feb 18:26
6 500 SEK
24 feb 18:25
5 600 SEK
24 feb 18:25
5 400 SEK
24 feb 17:48
5 200 SEK
22 feb 18:49
5 000 SEK
22 feb 18:49
5 000 SEK
22 feb 14:43
4 767 SEK
22 feb 14:43
4 567 SEK
21 feb 11:24
4 400 SEK
19 feb 7:19
4 200 SEK
17 feb 9:17
4 000 SEK
16 feb 21:23
3 500 SEK
16 feb 17:55
3 200 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71