Brännvinsflaskor, tre stycken, bland annat Cedesbergs glasbruk, 17/1800-tal.

En flaska i blåtonat glas med dekor av tulpan samt initialerna "BMK" och datering 1796 under krona och inom lagerkrans. En flaska med dekor av tulpan samt stiliserade ax. En flaska med dekor av skepp och devis. En propp med silvermontering medföljer. Höjder 19-20,5 cm.

Slitage. Repor.

Proveniens

Per Parén Collection

Klubbat pris
3 800
331
347
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
24 feb 18:14
3 800 SEK
24 feb 18:13
3 600 SEK
24 feb 18:13
3 600 SEK
24 feb 12:16
3 400 SEK
24 feb 12:11
3 200 SEK
24 feb 12:10
3 000 SEK
24 feb 12:10
3 000 SEK
24 feb 1:50
2 800 SEK
23 feb 18:13
2 600 SEK
23 feb 18:13
2 500 SEK
23 feb 18:12
2 400 SEK
23 feb 18:12
2 200 SEK
19 feb 14:56
2 000 SEK
16 feb 22:47
1 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71