Albrecht Dürer

(Tyskland, 1471-1528)
Albrecht Dürer
(Tyskland, 1471-1528)

Albrecht Dürer, “Saint John before God and the Elders ", troligen 1500-tal.

Träsnitt, 1498. Bladstorlek 39 x 26 cm. Upplaga med tysk text.

Skador, beskuren ca 3 cm i vänstra marginalen.

Proveniens

Oidentifierad samlarstämpel a tergo.

Bartsch 63

Klubbat pris
48 600
4 237
4 434
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (28 bud)
24 feb 19:08
48 600 SEK
24 feb 19:07
46 600 SEK
24 feb 19:07
45 000 SEK
24 feb 19:06
42 000 SEK
24 feb 19:06
40 000 SEK
24 feb 19:06
36 000 SEK
24 feb 19:06
35 000 SEK
24 feb 19:05
32 000 SEK
24 feb 19:05
31 000 SEK
24 feb 19:05
28 000 SEK
24 feb 19:05
27 000 SEK
21 feb 17:45
24 000 SEK
20 feb 9:43
23 000 SEK
20 feb 9:43
21 000 SEK
20 feb 9:43
20 000 SEK
20 feb 9:43
15 500 SEK
20 feb 9:43
15 000 SEK
20 feb 9:43
14 500 SEK
20 feb 9:43
14 000 SEK
20 feb 9:43
12 500 SEK
20 feb 9:43
12 000 SEK
20 feb 0:21
10 500 SEK
19 feb 18:23
10 000 SEK
17 feb 20:56
6 977 SEK
17 feb 20:17
6 777 SEK
17 feb 18:36
6 000 SEK
17 feb 18:30
4 000 SEK
16 feb 14:44
2 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801