Svecia med den ytterst rara titeln "Suecia antiqua et moderna" och några sällsynta varianter

Erik Dahlbergh:

Suecia Antiqua et Moderna. [1].
[Stockholm från c. 1667.] Stående folio. (31,5 x 21 cm.) Exemplar med 87 av de 150 planscher som utgör första volymen (av 3), med motiv från Stockholm och Uppland. Flera av planscherna utvikbara eller sammansatta från flera plåtar.

Bunden i stående format i ett halvskinnband från tidigt 1700-tal, stum rygg med fem upphöjda bind, stänkta pärmsidor, ngt nött. Inlagan med en del lagningar och förstärkningar a tergo; veck, smutsningar och kantriss förekommer, någon reva, enstaka fläckar.

Exemplaret utmärker sig bl. a. genom titelbladet i dess ursprungliga version "Moderna" (före "Hodierna"), tidigare känd i ett unikt exemplar i KB med Klemmings påskrift: "Ursprungliga titeln med 'Moderna' graverat före 1672. rariss unicum”. Däremot är här endast bladets nedre halva bevararad (med just titeln), och resten har åstadkommits medelst en fotografisk kopia av KB:s titelblad, som tonats och uttunnats för att så osynligt som möjligt komplettera den bevarade originaldelen. Kvitto på renoveringen från Hedbergs bokbinderi 1955 medföljer, liksom den icke utnyttjade övre halvan av kopian.
Proveniens: Gabriel Cronstedt (1670-1757) med initialer på titelbladet, och därefter som arv i familjen Cronstedt tills nu.
Enligt en notering har [Sten G.] Lindberg daterat bandet till c. 1730.

Ytterligare några rara varianter föreligger bland planscherna: "Stockholm från öster" har ett spegelvänt årtal 1639 i signaturen, vilket föregår den utgivna versionen. Planschen över Görwäln / Grönsöö föreligger i en tidig état med Grönsöös vapensköld tom frånsett en korsformad fältindelning. Och inte minst: ett av oss okänt blad över Sahlstadh / Hanstawijk ingår, som inte motsvaras av de utgivna planscherna. I den utgivna Svecian har en annan men helt snarlik gravyr
över Hanstavik parats ihop med Fiholm, och föreliggande bild av Salsta saknas helt (den föreligger dock i det bevarade teckningsmaterialet, signum KoB Dahlb. Handt. 5:18). Bilden av Hanstawijk / Hanstawiik har i föreliggande gravyr en enda oval vapensköld till höger och motsvaras också av en bevarad teckning (KoB Dahlb. Handt. 7:2c), medan den utgivna vyn har ett par vapensköldar på varsin sida av byggnaden.

Erik Dahlbergh (1625¬1703) lärde under sin tid i Tyskland känna Matthaeus Merian d.y. och inspirerades av dennes storverk "Theatrum Europaeum" att utge något liknande för svenska förhållanden. Han erhöll privilegium på verket 1661, och det graverades sedan under lång tid av ett stort antal huvudsakligen utländska gravörer, som regel efter Dahlberghs teckningar men i några fall efter förlagor av David Klöcker Ehrenstrahl och Elias Brenner. Gravörerna var Nicolas och Adam Perelle, Jean Marot, Jean Le Pautre, F. Campion, Dionysius Padt Brugge, Willem Swidde, Erik Reitz, Martin Mytens, Johannes Van den Aveelen och Samuel von Blesendorf. Plåtarna finns ännu bevarade i Nationalmuseum, och (allt blekare) avdrag har tagits ända in i vår tid. Sten G. Lindberg, Swedish Books, 37. Collijn, 1600-talet, sp. 197.

Suecia antiqua ägnades nyligen en ambitiös monografi av Börje Magnusson och Jonas Nordin, ”Drömmen om storkmakten. Erik Dahlberghs Sverige” (2015). Den är sprungen ur Kungl. bibliotekets digitalisering av verket, vilket givit mycket ny kunskap. Dahlberghs teckningar finns i Kungl. biblioteket, och utgavs i fyra volymer 1963-70.

Följande planscher ingår, alla ur del 1, med numrering motsvarande det tryckta Index ("Register", som finns digitalt online på KB:s webbplats tillägnad Svecian): Planscherna är huvudsakligen bundna i ordning, med vissa undantag: 1, 5, 7, 13, 15, 16, 17, 18, 21, 22, 24, 25, 27, 28, 31, 34, 36, 37, 38, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 53, 54, 55, 57, 59, 60, 63, 64, 66, 67, 68, 69, 71, 72, 73, 74, 75, 79, 80, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 92, 98, 99, 100, 104, 106, 107, 112, 113, 114, 115, 116, 119, 121, 123, 124, 125, 126, 127, 130, 131, 132, 133, 134, 136, 139, 140, 141, 143, 145, 146, 148, 150, samt Sahlstadh / Hanstawijk.

.

Klubbat pris
53 500
4 664
4 881
Utropspris
16 000 SEK
Budhistorik (20 bud)
24 feb 18:37
53 500 SEK
24 feb 18:37
52 000 SEK
24 feb 18:36
51 000 SEK
24 feb 18:36
49 000 SEK
24 feb 18:34
48 000 SEK
24 feb 18:34
46 000 SEK
24 feb 18:34
44 000 SEK
24 feb 18:33
42 000 SEK
24 feb 18:31
40 000 SEK
24 feb 18:31
39 000 SEK
24 feb 18:31
38 000 SEK
24 feb 18:31
37 000 SEK
24 feb 18:31
36 000 SEK
24 feb 18:31
30 000 SEK
24 feb 18:31
29 000 SEK
24 feb 18:29
27 000 SEK
24 feb 18:29
26 000 SEK
23 feb 11:53
12 500 SEK
17 feb 15:18
12 000 SEK
16 feb 17:46
10 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02