Spelbord, tillskrivet Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833), Empire.

Fanerat med mahogny. Lyrformad fot. Två lådor med fällock. Skiva med inläggningar av schackbräde i lönn och ebenholz, därunder med backgammoninredning. Längd 90, bredd 40,5, höjd 76 cm. Schack och backgammonpjäser medföljer.

Skiva med torkspricka. Lackyta med visst slitage. Små fanerlagningar och resningar.

Klubbat pris
31 000
2 703
2 828
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (26 bud)
24 feb 19:20
31 000 SEK
24 feb 19:20
30 000 SEK
24 feb 19:20
29 000 SEK
24 feb 19:20
28 000 SEK
24 feb 19:20
27 000 SEK
24 feb 19:20
26 000 SEK
24 feb 19:20
25 000 SEK
24 feb 19:20
24 000 SEK
24 feb 19:19
23 000 SEK
24 feb 19:19
22 000 SEK
24 feb 17:55
21 000 SEK
24 feb 17:55
20 000 SEK
24 feb 17:55
20 000 SEK
24 feb 17:55
17 500 SEK
24 feb 17:55
17 000 SEK
24 feb 15:02
16 000 SEK
24 feb 15:02
15 500 SEK
24 feb 15:02
15 000 SEK
22 feb 18:53
10 500 SEK
20 feb 7:42
10 200 SEK
20 feb 7:41
8 400 SEK
20 feb 7:41
8 200 SEK
20 feb 7:41
7 700 SEK
20 feb 7:41
7 500 SEK
17 feb 10:05
6 000 SEK
17 feb 0:13
3 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71