Vackert botaniskt verk med 177 gravyrer, 1641 (-44)

Johann Theodor de Bry:

Florilegium renovatum et auctum: Das ist Vernewertes und vermehrtes Blumenbuch.

Frankfurt, bey Matthaeo Merian, 1641 [-1644]. Liten folio. 30 x 19 cm.

14 sid. inkl. graverad titel + dubbelsidig graverad plansch ”Hortus magnificus” (Schwinden, med smärre kolorering) + 32 graverade botaniska planscher + graverade planscher numrerade 1-50, 50-129, 129-31, 133-42 (några utvikbara). Sammanlagt 177 gravyrer; saknar endast den avslutande onumrerade planschen ”Hic flos rosarum Pragae repertus”, som utgavs några år senare. Med två blomsterakvareller efter plansch 142.

Senare halvskinnband, ytligt nött men i gott skick. I skjutfodral.

Graverade titeln uppfodrad, med minimal pappersförlust i nedre marginalen samt lätt fingersmutsad, pl. 4 i första nummersviten riven i nedre marginalen utan förlust, nr 27 riven i nedre marginalen med liten pappersförlust, nr 28 riven in i bildytan. I andra nummersviten har planscherna 47, 50B, 73, 86, 87 smärre revor in i bildytan, nr 89 har smärre pappersförlust i nedre yttre hörnet, utvikbara planscherna 113, 116, 123 och 142 är helt eller delvis snyggt uppfodrade varmed längre revor lagats, nedre delen av pl. 85 helt avriven men bevarad, enstaka små lagningar, bl. a. på baksidan av pl. 1 och 84, bläckfläckar på pl. 51 och 58, ett eller två maskhål i planscherna 81-90.

Andra, mycket utökade upplagan av en av de vackraste illustrerade blomsterböckerna från 1600-talet. Tysk text.

"The unsurpassed artistry for which de Bry was renowned throughout Europe emerges clearly in the plates of the Florilegium. Each has been carefully composed, and the confident lines of the engraving, with their fine shading, denote the hand of a true master" (An Oak Spring Flora).

Nissen, Botanische Buchillustration, 274. Hunt Botanical Catalogue, 237.

.

Klubbat pris
33 000
2 877
3 011
Utropspris
40 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
24 feb 19:11
33 000 SEK
23 feb 10:53
32 000 SEK
19 feb 21:34
21 000 SEK
18 feb 12:16
20 000 SEK
17 feb 8:41
11 000 SEK
16 feb 20:31
10 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14