Stolar, tre stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.

Bemålade i grått. Skuren dekor av kymation, bladhölstrade ben med rosettanfanger. Signerade IEH samt två med etikett för Stockholms stolmakarämbete. Sitthöjd 44, rygghöjd 84 cm.

Gamla förstärkningar. Ett ben med lagning.

Klubbat pris
12 000
1 046
1 095
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (30 bud)
24 feb 19:25
12 000 SEK
24 feb 19:25
11 500 SEK
24 feb 19:24
10 600 SEK
24 feb 19:24
10 100 SEK
24 feb 19:23
9 900 SEK
24 feb 19:23
9 700 SEK
24 feb 19:23
9 500 SEK
24 feb 19:23
9 300 SEK
24 feb 19:22
9 100 SEK
24 feb 19:22
8 900 SEK
24 feb 19:22
8 000 SEK
24 feb 19:22
7 800 SEK
24 feb 19:21
7 600 SEK
24 feb 19:20
7 400 SEK
24 feb 19:19
7 200 SEK
24 feb 19:19
7 000 SEK
24 feb 19:19
7 000 SEK
24 feb 19:19
6 200 SEK
24 feb 19:19
6 000 SEK
24 feb 19:18
5 400 SEK
24 feb 19:18
5 200 SEK
24 feb 19:18
4 000 SEK
24 feb 19:18
3 800 SEK
24 feb 19:11
3 700 SEK
24 feb 19:10
3 500 SEK
24 feb 19:10
3 400 SEK
24 feb 18:57
3 200 SEK
24 feb 12:34
3 000 SEK
24 feb 9:16
2 500 SEK
21 feb 15:46
1 500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71