Damskrivbord, "Bonheur du Jour", Louis XVI-stil, 1800-talets slut

Mahognyfanerat med intarsia dekor samt med mässingsbeslag. Upptill gallerkant, skåpsdörrar framför fackinredning samt lådor. Utfällbar skinnklädd skiva med plakett "A parting gift to miss Mabel Cook from her friends in St Mary's Hospital who esteemed her as Sister Boynton. February 1898". Bredd 84, djup 40, höjd 108 cm, skiva höjd 73 cm, djup utfälld 61 cm. Nyckel finns.

Smärre fanerskador. Smärre slitage och märken.

Klubbat pris
4 200
366
383
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
24 feb 18:33
4 200 SEK
24 feb 18:33
4 150 SEK
24 feb 11:40
4 000 SEK
24 feb 11:40
3 800 SEK
24 feb 9:18
3 600 SEK
23 feb 20:57
3 400 SEK
23 feb 20:57
3 400 SEK
22 feb 7:31
3 200 SEK
21 feb 17:31
3 000 SEK
21 feb 10:16
2 800 SEK
21 feb 10:16
2 700 SEK
21 feb 7:27
2 500 SEK
21 feb 7:27
2 300 SEK
20 feb 20:56
2 100 SEK
20 feb 20:52
2 000 SEK
20 feb 9:47
1 800 SEK
17 feb 8:36
1 700 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02