Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Förgylld och bronserad. Krön med delvis genombruten dekor av turturduvor, blomster och musselformationer. Ram med infällda listglas. Kvicksilverfolierat spegelglas. höjd 155, bredd 55 cm.

Senare glas. Lagningar. Omarbetad kring sekelskiftet 1900.

Klubbat pris
6 000
523
547
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
24 feb 18:20
6 000 SEK
24 feb 18:19
4 500 SEK
23 feb 22:18
3 500 SEK
22 feb 12:09
3 200 SEK
20 feb 19:01
3 000 SEK
19 feb 11:32
500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71