Väggpendyl, Louis XVI, möjligen Frankrike, sent 1700-tal.

Fodral av förgyllt och bronserat trä. Dekor av akantusblad och krönande urna. Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror. Höjd 110 cm.

Ej funktionstestad. Synliga skarvar. Dekorbortfall. Smärre sprickor. Modernt, digitalt urverk. Lagningar.

Proveniens

Nordéns

Klubbat pris
6 150
536
561
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
24 feb 16:45
6 150 SEK
24 feb 16:45
6 000 SEK
24 feb 15:03
5 580 SEK
24 feb 13:38
5 380 SEK
24 feb 13:37
5 180 SEK
24 feb 13:37
5 000 SEK
23 feb 23:19
4 700 SEK
23 feb 23:19
4 500 SEK
23 feb 21:59
4 300 SEK
23 feb 19:10
4 100 SEK
21 feb 10:13
3 900 SEK
20 feb 11:36
2 200 SEK
19 feb 12:24
2 000 SEK
17 feb 20:29
1 380 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23