Jonas Frisk

(Sverige, 1787-1849)
Jonas Frisk
(Sverige, 1787-1849)

Konsolbord, tillskrivet Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Sengustavianskt, 1800-talets början.

Äldre förgyllning och bronsering. Skiva av vit marmor. Klot med akantusbladhölstrade spiralvridna ben. Sarg med bly och pastellagedekor. Mörkbrun ådrad fotplatta. Bredd 63,5 cm, djup 32 cm, höjd 80 cm.

Senare skiva. Dekordelar saknas. Delvis renoverad och kompletterad. Slitage. Färgbortfall.

Sylvén, Torsten, Speglar 1650-1850, Stockholm 2000, jämför konsolbord av Jonas Frisk sid 128-129.

Klubbat pris
800
9 104
849
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (6 bud)
26 feb 10:14
800 EUR
23 feb 9:52
750 EUR
22 feb 9:06
700 EUR
22 feb 9:05
650 EUR
22 feb 9:04
600 EUR
19 feb 20:49
500 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård