Ampel, för sex ljus, troligen Italien, tidigt 1800-tal, Empire.

Förgylld brons. I form av romersk oljelampa. Ljusarmar i form av svanar. Dekor av bevingat geni uppbärande blomsterkorg samt avslutande pinjekotte. Höjd 92, diameter 47,5 cm.

Borrad för el. Förgyllning med slitage. Ställvisa bucklor.

Klubbat pris
20 000
1 744
1 825
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
18 feb 1:53
20 000 SEK
16 feb 17:40
12 500 SEK
16 feb 15:56
5 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71