Klassiska antikviteter, böcker och varia F431

Upptäck föremål från 1200-talet och framåt i den välfyllda auktionskatalogen, som spänner över en rad olika epoker – från medeltidens Frankrike till renässansens Nürnberg och nyklassicismens Stockholm.

Botanisera bland äldre möbler, förgyllda bronser, glas, silver och fajans från mästare som Sjölin, Åkerblad och Zethelius. Utforska den äldre och klassiska konsten genom verk av Ehrensvärd, Hagborg och Edelfelt, samt ett fascinerande urval träsnitt och etsningar av Dürer, Rembrandt och Zorn.

Auktionen rymmer även ett antal fina äldre böcker. Enastående är en handskriven fransk bönbok på pergament från omkring 1470 med 14 helsidesmålningar (proveniens: Falk Simon). Ett annat toppobjekt är ett album från 1746 med 22 akvareller föreställande ”Svea Rikes Fästningar, Citadeller och Skansar”, som direktören över fortifikationen Gabriel Cronstedt (1670-1757) lät utföra som gåva till tronföljaren Adolf Fredrik. Från familjen Cronstedt kommer även ett märkligt exemplar av Suecia antiqua ett hodierna, ett av ett fåtal kända exemplar med titeln ”Suecia antiqua et moderna”.

Utforska ett rikt kulturarv och låt dig förföras av dess tidlösa skönhet.