Elliott Erwitt

(USA, 1928-2023)
Elliott Erwitt
(USA, 1928-2023)

Elliott Erwitt, "Santa Monica, California, 1955"

Fotografens stämpel a tergo. Framtagen av Magnum Photos. Silvergelatinfotografi, bildyta 9,5 x 14 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Magnum Photos, London.
Tom Böttiger Collection.

Elliott Erwitt, "Elliott Erwitt: Snaps", 2003, avbildad sid 502.
Elliott Erwitt, "Elliott Erwitt: Personal Best", 2018, avbildad sid 434-435.
Jane Jackson, "Chorus of Light: Photographs from the Sir Elton John Collection", 2001, avbildad sid 105.

Elliot Erwitt föddes 1928 i Paris, av ryska föräldrar, och växte upp i Italien, Frankrike och USA. I sin ungdom arbetade han bl.a med framkallning i mörkrum. 1953 blev han medlem i Magnum Photos, legendarisk amerikansk fotoagentur, och arbetade som frilansfotograf för magasin som Look, LIFE och Holiday.
Under slutet av 1960-talet var han under några år ordförande för Magnum Photos. Under 1970- och 80-talet arbetade han framförallt med film och producerade dokumentärer och komedier för bland annat HBO.
Erwitt hade alltid en kamera runt halsen, med den tog han tusentals bilder under sina promenader och resor runt om i världen. Han menade att bra motiv finns överallt, bara du är uppmärksam. Många av hans bilder är humoristiska glimtar ur vardagen, fulla av rörelse och liv. Ett återkommande motiv är hundar, två av dessa motiv återfinns i Tom Böttigers auktion. I boken ”Dog Dogs”, från 2008, beskriver Elliot Erwitt på sitt eget ironiska vis hur det kommer sig att just hundar finns med på flera av hans mest kända motiv:
“A few years back while looking through my inventory of pictures to assemble a retrospective book and exhibition of random photographs taken on my travels, I was surprised by the preponderance of dogs. Obviously, my sympathy for the creatures was deeper than I had imagined.
Many of the dogs pictured must have looked appealing to me in their exotic settings, other dogs were appealing in reasonably well-composed photographs and some others seemed to transcend their easy obvious charm and to have allegorical connotations to us humans and our human condition. As I think about this now, my comments don’t sound particularly surprising. I don’t know of any other animals closer to us in qualities of heart, sentiment and loyalty. Some people say elephants come close. Personally, I find elephants too bulky, unwieldy and inaccessible for everyday photography and not at all cuddly or attractive with those big long noses. Besides, they do not roam the streets in every town and country like dogs do. And dogs make easy, uncomplaining targets without the self-conscious hang-ups and possible objections of humans caught on film.”

Ett av Elliott Erwitts mest kända fotografier är "Paris, France, 1989" även kallad "Umbrella Jump". Bilden är tagen på Place du Trocadero med anledning av 100 årsjubileet av Eiffeltornets färdigställande 1889. Motivet stämmer väl överens med det som utmärker Erwitt som fotograf, hans sätt att se på omvärlden, hans omisskännliga utsnitt och hans enastående förmåga att ta bilden i exakt rätt sekund. Bilden har tydliga referenser till Henri Cartier-Bressons bild från 1932 där en man hoppar mellan vattenpölarna bakom Gare St. Lazare i Paris. En blinkning från Erwitt till Cartier-Bresson, som var en stor inspiration för honom, inte minst hans tankar om ”konsten att fånga ögonblicket”.

Utropspris
4 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57