Olle Baertling - Flag's for America Cup F445

Under 1950-talet började Olle Baertling skapa en alldeles egen stil där trianglar och diagonaler blev huvudtemat. Från geometriska grundelement byggde han upp en ny bildvärld av måttförhållanden, proportioner och syntetiska, programmerade färgklanger. Baertling föredrog artificiella färgnyanser som inte gav naturassociationer. Idag räknas han som en av Sveriges mest betydande konstnärer under 1900-talet med ett direkt igenkännbart och karaktäristiskt uttryck.

Olle Baertling var öppen för att överföra sin estetiska filosofi även i skulpturer och textilier. 1972 experimenterar han med att komponera flaggor, för att placera sina kompositioner direkt i den öppna rymden, fladdrande fritt mot himlen.

1977 skapade han i samarbete med segeltävlingen America’s Cup en konstportfölj bestående av fyra stycken flaggor i textil som kan placeras på båtar och flaggstänger. Samtliga signerades, numrerades och såldes för att bidra till Sveriges chanser i America’s Cup. Nu erbjuder Bukowskis möjligheten att införskaffa flaggor ur denna åtråvärda portfölj.