Carin Bryggman, fåtöljer, ett par, "SAB" för Puu-Kovera Oy, 1950-tal.
Benställningen i lackad trä. Fast stoppad klädsel men lösa plymåer. Bredd 95 cm. Sitthöjd 40 cm. Total höjd 80 cm.
Helhetsintrycket är mycket gott. Renoverade. Senare klädsel.
Finlands idrottsinstitut är också känd som Vierumäki idrottsinstitut. Byggnaden ritades av Erik Bryggman, som vann en arkitekttävling 1930. Bryggman ritade även flera andra byggnader på området, bland annat en strandbastu, en simhall och bostadshus. Finlands idrottsinstitut invigdes i juni 1937.
Under krigen 1939-1945 fungerade huvudbyggnaden som militärsjukhus och blev hårt drabbat av bombningarna. År 1947 påbörjades renoveringen av huvudbyggnaden och arbetet pågick fram till 1955. Erik Bryggmans dotter, inredningsarkitekten Carin Bryggman (1913-1991), var ansvarig för byggnadens inredning och fåtöljerna som nu auktioneras har tillhört Vierumäki idrottsinstitutets inredning, som skapades av Carin Bryggman på 1950-talet.
Modellen var första gången utställd på Konstflitsföreningens 75-års jubileumsutställning år 1950.