Vico Magistretti, soffbord "Caori", för Galvina licenstillverkad av Haimi 1960-tal.
Palisander fanér med svart målad bas och sidor. Dold förvaringsdel under bordsskivan. Två utdragbara lådor. Två nedfällbara fack på vardera sidan. Dimensioner 128 x 97 cm. Höjd 50 cm.
Åldersrelaterat slitage och repor. Renoverad. Helhetsintrycket är gott. Färgskiftningar på ytan.