Carl Gustaf Hiort af Ornäs, hylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Ekfanerad skiva på tre triangelformat ställ. Vita hyllplan med fack. Diverse monteringsmöjligheter. Längd 305 cm. Bredd 48 cm. Höjd 180 cm.
Åldersrelaterat slitage och repor. Skivan har brännmärken, cirkelformade märken och senare ytbehandling. Facken och hyllplanen är renoverade och ommålade.