Carlo Scarpa, vas, modell 3601. Signerad Venini Murano Italia. 1900-talets mitt.
Klart och vit glas. Mezza Filigrana är en teknik där en serie stavar av klart glas smälts samman med vitt eller färgat glas för att skapa spiralmönster. Höjd 18,5 cm.
Tillverkningsrelaterade märken. Smärre slitage och repor.