Carl Gustaf Hiort af Ornäs, kärlskåp, "Näyttely-astiakaappi" HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1900-talets mitt.,
Teakfaner. Skjutdörrar med bakomliggande hyll- samt fackinredning. Längd 150 cm, djup 42 cm, höjd 95 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Helhetsintrycket är gott.