Viljo Hirvonen, golvlampa, modell H802 för Valaistustyö.
Skärm med vitmålad metall. Delar i mässing, skaft och fotplatta läderbeklädda. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 140 cm. Skärmens diameter 43 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Färgbortfall. Märken. Repor. Ej funktionstestad.