Otto Mäkilä, "Naamiot"(Maskerna).
Signerad O.Mäkilä och daterad-47. Olja på pannå 55,5x43 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Raimo Aarras samling.
Oktobergruppen 1933-1951 med Otto Mäkilä, Helsingfors Konsthall, 24.10.-21.11.1987, Åbo Konstmuseum, 28.11.1987-3.1.1988, Björneborgs Konstmuseum, 9.1.-7.2.1988, nr 193.