Christopher Tietze

(Sverige, 1727-1791)
Christopher Tietze
(Sverige, 1727-1791)

Byrå, Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791), signerad CT. Rokoko.

Fanerad i olika träslag, intarsiadekor, förgyllda mässingsbeslag. Skiva av kolmårdsmarmor med konturerad och profilerad kant. Tre draglådor. Två signeringar CT 1.
Bredd 132 cm, djup 66 cm, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad och kompletterad, enstaka fanerlagningar.

Klubbat pris
5 300
59 307
5 600
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Budhistorik (24 bud)
29 maj 16:14
5 300 EUR
29 maj 16:14
5 100 EUR
29 maj 16:14
5 000 EUR
29 maj 16:12
4 900 EUR
29 maj 16:10
4 700 EUR
29 maj 16:09
4 500 EUR
29 maj 16:09
4 500 EUR
29 maj 16:08
4 300 EUR
29 maj 16:07
4 100 EUR
29 maj 16:07
4 000 EUR
29 maj 16:07
3 900 EUR
29 maj 16:07
3 800 EUR
29 maj 16:06
3 700 EUR
29 maj 16:06
3 600 EUR
29 maj 16:05
3 500 EUR
29 maj 16:05
3 400 EUR
29 maj 16:05
3 300 EUR
21 maj 20:44
3 100 EUR
21 maj 20:36
3 000 EUR
21 maj 20:36
2 900 EUR
19 maj 16:57
2 600 EUR
19 maj 12:10
2 300 EUR
18 maj 11:05
2 200 EUR
18 maj 8:15
2 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492