Scandinavian Modern F454

Skandinavisk design har under nästan ett sekel inspirerat människor över hela världen och präglat inredningen i våra hem. Med ett starkt fokus på kvalitet och nyskapande design kombinerat med en hantverksskicklighet, har denna estetik blivit synonym med nordiskt formspråk. Bukowskis presenterar här ett kurerat urval av skandinavisk design från 1930- till 1960-talet.

Tidsandan har i Sverige, liksom i Danmark och Finland, under 1900-talet präglats av en stark vilja att förbättra och försköna samhället, en politisk kraft som även sträckte sig in i hemmen. Med den tidiga modernismen och funktionalismen som språngbräda, blomstrade de nordiska ländernas konstindustri även på de internationella världsutställningarna i Paris 1937 och i New York 1939. Scandinavian Modern blev ett fenomen med internationell slagkraft. Ofta kännetecknat av blonda träslag, mjuka textilier och harmoniska färgval, vilket skapade tidlösa klassiker där form och funktion förenades utan att kompromissa med skönheten.

Kaare Klint, den danske möbelarkitekten, betraktas ofta som en av pionjärerna inom skandinavisk modernism, och hans design återfinns i vår auktion genom ett antal möbler. Andra framstående formgivare, såsom Josef Frank, Berndt Friberg, Barbro Nilsson och Hans J. Wegner, är också representerade.

Utforska temaauktionen och botanisera bland föremål som fårskinnsklädda fåtöljer, en dagbädd av Hans J. Wegner från Getama och ett sidobord av Josef Frank.

94 föremål
Barskåp, 1900-talets mitt.
Barskåp, 1900-talets mitt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK