Collier med smyckesägg, 14K guld och metall

1. Korall, 2. Jaspis, 3. Färgad kalcedon, 4. Troligen bandad agat, Ryssland, 84 zolotnik silver otydlig namnstämpel, 5. Akvamarin (Svensk silverstämpel), 6. Karneol (otydl. stämpel), 7. Ljusblå emalj, Ryssland, sannolikt Ivan Lebedkin. 8. Färgad kalcedon. 9. Förgyllt ägg, 10. Blå emalj, stämplat 830, svensk importstämpel (slitage på emalj) , 11. Rosenkvarts,1 2. Heliotrop, (silver, möjligen HS, Hugo Strömdahl, Stockholm 1954) 13. Lapis lazuli, silver, Ryssland, Iakov Liapunov. 14. Jaspis/natursten) 15. Karneol (silver, Hugo Strömdahl 1954) 16. Ametist, 17. Orange emalj (svensk importstämpel) 18. Blå emalj (skador, stämplad 830, svensk importstämpel) 19. Emalj med cloisonne blomstermotiv, 20. troligen kvarts. 21. Troligen blå kalcedon. 22. möjligen Glas, 23. Jaspis, Ryssland, silver sannolikt Ivan Lebedkin. 24. Ametist, Ryssland, stämplad 56 zolotnik, otydlig mästarstämpel. 25. troligen krysoberyll.

3 lösa ägg medföljer, ägg grön emalj och blommotiv, silver. Stämplad WAB, WA Bolin 1946. Löst ägg sten med rosettmotiv troligen ej guld. Löst ägg med malakit, 18K guld, svensk stämpel.

Slitage. Bitvis slitage/skador på emalj

Utropspris
10 000 SEK
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06