Wandre, "Davoli", elgitarr, Italien 1960-tal,
Ihålig kropp i italiensk poppel med röd finish, aluminium hals, greppbräda i rosewood, plektrumskydd med en mikrofon (wandre), en volymkontroll, "input jack" för"mini-tele", längd 103, bredd 41,5, höjd 8cm,
Slitage, märken, repor, färgbortfall, senare klistermärken ditsatta, limning på bindningen har släppt, ej funktionstestad.
Wandre Guitars startades av den italienska gitarrtillverkaren Antonio Vandrè Pioli.