Lockburkar, 3 st, sjöfynd, porslin, Kina, qingdynasti, 1700-tal.

Målad dekor i emaljfärger, en med café au lait-färgad fond. Höjd 6,5-7,5 cm.

Nagg. Glasyrmistor. Färgbortfall och missfärgning.

Proveniens

Bärgade från Ostindiefararen Götheborg som år 1745 strandade och sjönk i den så kallade "hunnelådan" i Göteborgs skärgård.
Köpt på Bukowskis 1989, se katalognummer 62 samt 32/2.

Klubbat pris
11 500
1 003
1 049
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (29 bud)
5 maj 17:08
11 500 SEK
4 maj 22:07
11 000 SEK
4 maj 21:58
10 500 SEK
4 maj 21:58
10 000 SEK
4 maj 21:58
9 150 SEK
4 maj 21:58
8 950 SEK
4 maj 12:00
6 200 SEK
4 maj 12:00
6 000 SEK
2 maj 7:17
5 800 SEK
2 maj 7:17
5 600 SEK
2 maj 0:02
5 400 SEK
2 maj 0:02
5 200 SEK
1 maj 11:00
4 700 SEK
30 apr 13:46
4 500 SEK
30 apr 13:46
4 450 SEK
30 apr 13:46
4 250 SEK
30 apr 13:46
4 050 SEK
30 apr 13:46
3 850 SEK
30 apr 13:46
3 650 SEK
30 apr 13:45
3 450 SEK
30 apr 13:45
3 250 SEK
30 apr 13:45
3 050 SEK
30 apr 13:45
2 850 SEK
30 apr 13:45
2 300 SEK
30 apr 13:45
2 100 SEK
30 apr 13:44
1 650 SEK
30 apr 13:44
1 550 SEK
30 apr 11:05
1 100 SEK
27 apr 11:11
1 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69