Tallrikar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Djupa tallrikar. Dekor i underglasyrblått med motiv av vinrankor, bambu, krysantemum, orkidéer och pioner. Utsidan med lingzhisvampar. Diameter 22,5 cm.

Kantnagg, några med retuscher i kanterna. Tillverkningsmistor. Fem med sprickor i brätten.

Klubbat pris
4 818
420
440
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
5 maj 16:32
4 818 SEK
5 maj 16:32
4 618 SEK
5 maj 15:32
4 212 SEK
5 maj 14:48
4 012 SEK
5 maj 14:48
3 829 SEK
5 maj 12:05
3 700 SEK
5 maj 12:05
3 500 SEK
5 maj 11:09
3 200 SEK
5 maj 1:16
3 000 SEK
4 maj 8:52
2 500 SEK
1 maj 21:40
350 SEK
27 apr 10:55
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75