Tallrikar, tre stycken, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Djupa tallrikar. Brätten med stiliserade lotusblommor och bladverk i relief. Dekor i famille verte med motiv av blomsterkorgar. Utsidan med blommor, räkor och fiskar. Diameter 22,5 cm.
Retuscher/lagningar.
Klubbat pris
6 015
524
549
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (23 bud)
5 maj 17:18
6 015 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 3
5 maj 17:11
5 815 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 1
5 maj 17:10
5 615 SEK
5 maj 17:10
5 614 SEK
5 maj 17:09
5 414 SEK
5 maj 16:59
5 214 SEK
5 maj 16:57
5 014 SEK
5 maj 16:57
4 900 SEK
5 maj 15:30
4 700 SEK
5 maj 15:30
4 500 SEK
5 maj 15:17
4 212 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 4
5 maj 15:17
4 012 SEK
5 maj 14:52
3 700 SEK
5 maj 14:52
3 500 SEK
5 maj 14:34
3 300 SEK
5 maj 14:25
3 100 SEK
5 maj 14:25
3 000 SEK
5 maj 13:53
2 601 SEK
5 maj 13:53
2 401 SEK
5 maj 1:33
2 201 SEK
5 maj 1:33
2 001 SEK