Bojan / kruka med trälock, porslin, Kina, Qingdynastin 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått med motiv av lyckobringande tecken och bladverk. Locket dekorerat med arkaiserande metallinläggningar, har ursprungligen hört till en annan kruka. Höjd 20, 22 cm inklusive lock.

Nagg. Sprickor.

Klubbat pris
350
31
32
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (2 bud)
5 maj 17:29
350 SEK
5 maj 17:27
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75